Mówiąc o Suwałkach myślimy od razu o polskim biegunie zimna. Dzieje się tak z racji położenia tego miasta na północno-wschodnich krańcach Polski. Jest to blisko 60 tysięczne miasto powiatowe, drugie co do wielkości w województwie podlaskim. Ze względu na swoje ulokowanie zamieszkują je różne mniejszości narodowe. Są to Rosjanie, Białorusini, Litwini.
Suwałki, a raczej jego okolice przyciągają amatorów pięknych mazurskich widoków i żeglarstwa. W samym mieście nie ma większych zakładów produkcyjnych, region ten słynie przede wszystkim z produkcji i przetwórstwa mleka, a główna oś gospodarki to handel i usługi głównie małe fabryki mebli i tartaki.
Jeśli wybierzemy się do tego miasta na pewno zobaczyć należy Zalew Arkadia nad rzeką Czarna Hańcza, pomnik Marii Konopnickiej, która pochodzi z tego miasta, Katedrę św. Aleksandra, zegar słoneczny. Więcej do zaoferowania mają okolice miasta, Suwalski i Wigierski Park Narodowy.
Historia Suwałk
Miasto powstało na podłożu osady kamedułów w XVII wieku. W 1720 roku za sprawą króla Augusta II Sasa Suwałki otrzymały prawa miejskie. Po zaborach miasto to przeszło we władanie Prus, w 1807 roku Suwałki stały się częścią Księstwa Warszawskiego i aż do drugiej wojny światowej miasto i okolice sukcesywnie się rozbudowywało. Po 1939 roku Suwałkami zawiaduje II Rzesza Niemiecka, która przeprowadziła czystki w mieście. Zaczęła od wymordowania całej inteligencji. Miasto wyzwolili Białorusini. Od 1975 do 1999 roku Suwałki były miastem wojewódzkim.